В Бали има огромен брой красиви луксозни хотели, от които можете да избирате. И все пак Mandapa се отличава с неповторимото си местоположение. Разположен в покрайнините на Убуд, заобиколен от оризови полета и тропически гори, а през територията му тече свещената река Аюнг. Апартаментите и вилите са огромни и изпълнени със зеленина, персоналът знае какво искате, преди да се познавате, а спа центърът е дестинация сам по себе си.
Обстановката
Разкошните градини на Mandapa, които се спускат от величествения вход, покрит с мъх, към бреговете на Ayung, са експлозия от аромати, звуци и цветове. Между финиковите палми и банановите дървета прелитат светещи кехлибарени водни кончета и рубиненочервени пеперуди. Цветовете на жасмин и франджипани падат отгоре като ароматни снежинки. Сладки малки жабчета с големи очи си подвикват през звънтящи поточета на лунна светлина. Ако си мислите, че това също звучи много благоприятно за романтика, ще бъдете прави. Преобладават младоженците и влюбените, но това не означава, че и другите няма да се чувстват добре дошли. Семействата са добре обгрижени с детски клуб без електронни устройства и с ежедневни групови занимания (уроци по балийски танци, фотогенични разходки сред природата, изучаване на растения), а родителите и по-големите, също и индивидуалните пътешественици могат да се потопят в света на уелнеса.
Предисторията
Когато Риц-Карлтън купуват тази необработваема земя от жителите на село Саян, те придобиват два пъти повече, отколкото им е необходимо - общо 10 хектара, за да могат гостите да се чувстват напълно обгърнати от заобикалящата ги среда. Когато отваря врати през 2015 г., лъскавите нови сгради, ярките сламени покриви и бледите каменни скулптури изглеждат доста нелепо на фона на наситенозеления пейзаж, но почти десетилетие по-късно всичко е напълно вписано в пейзажа, изцяло балийско и напълно омагьосващо.
Растежът на Mandapa се дължи и на последния генерален мениджър, Masanori Hosoya, който пристигна през 2022 г. от изискания Ritz-Carlton Nikko, носейки със себе си любов към градинарството, разбиране за променящите се очаквания на гостите и орлов поглед към детайлите.
Стаите
Има 60 апартамента и вили, разположени нагоре и надолу по долината, като всички те се съчетават с разкош и същевременно се вписват в околната среда. Гора от тъмни индонезийски дървета се извисява от пода до сводестите тавани, пана от плат по цялата дължина са ръчно изрисувани с приказни сюжети от традиционния балийски живот, рондовите полилеи, изработени от деликатни перлени дискове, сякаш светят дори когато не са включени, а ваните за двама са обвити в ратан и ухаят на соли от джинджифилова лилия.
Първокласните апартаменти започват от впечатляващите 100 кв. м и са разположени в блок, разположен високо на склона на хълма. От големите балкони се открива панорамна гледка към долината, обърната към залеза, и вулканичните планини отвъд. На други места стъпала водят до редица просторни вили с една, две и три спални, които разполагат с температурно контролирани инфинити басейни с дължина от седем метра. Високите каменни стени и завесите от зеленина гарантират, че можете да се гмуркате необезпокоявани до насита.
Храни и напитки
Изключителни. Дните започват с вдъхновяваща закуска с плодове с цвят на скъпоценни камъни, студено пресовано яванско кафе, бъркани яйца с хайвер и крофъл (комбинация от кроасан и гофрета) с крем от манго и босилек на терасата Sawah, която се намира покрай двата плувни басейна във формата на лагуна в хотела. Тук се сервира и кралският неделен брънч на Mandapa, който е на изненадващо добра цена, като се има предвид количеството и качеството на храната, балийско печено прасенце, Brazilian charrasco (бразилски грил микс с меса, приготвени на шиш)
Храни и напитки
Изключителни. Дните започват с вдъхновяваща закуска с плодове с цвят на скъпоценни камъни, студено пресовано яванско кафе, бъркани яйца с хайвер и крофъл (комбинация от кроасан и гофрета) с крем от манго и босилек на терасата Sawah, която се намира покрай двата плувни басейна във формата на лагуна в хотела. Тук се сервира и кралският неделен брънч на Mandapa, който е на изненадващо добра цена, като се има предвид количеството и качеството на храната, балийско печено прасенце, Brazilian charrasco (бразилски грил микс с меса, приготвени на шиш) и ramen station са сред безбройните възможности за избор. Има още два неповторими ресторанта: съвременният японски Ambar, издигнат над долината с изглед към залеза, и Kubu в Mandapa, който е разположен във фантастична конструкция от бамбук с павилиони за хранене на брега на реката край гръмовната река Ayung. Тук един от най-талантливите шеф-готвачи на Бали - Eka Sunarya, радва посетителите с дегустационни менюта с осем и десет ястия, в които находчиво са включени местни съставки и могат да включват ризото от моринга и киноа, групер от Ломбок с домати и зелени маслини или сорбе от цвекло и тамаринд.
Спа центърът
Несъмнено едно от бижутата на Mandapa, спа центърът има място за успокояване на пулса на брега на реката и богатство от съоръжения, които гостите могат да използват по всяко време, включително фитнес зала, павилиони за йога, зала за медитация, мъжки и женски сауни и парни бани, както и басейн за витална енергия на покрива - който препоръчват да посетите на лунна светлина. Менюто с процедури е от 20 страници, в които има разпускащи скрабове, обвивания, масажи и процедури за лице, както и ритуали - за мъже, за жени, за двойки, за подобряване на съня - които продължават с часове. Допълнително уелнес меню включва най-известните лекари на Бали. Сляпата лечителка Ibu Ketut Mursi и нейният асистент Ibu Kis работят за възстановяване на физическия и емоционалния дисбаланс и ще ви накарат да се чудите как биха могли да знаят такива интимни подробности от живота ви.
Кварталът
Mandapa се намира в Сайан, на 15 до 45 минути с кола от центъра на Убуд, в зависимост от прословутия трафик на Бали. Безплатен открит джип превозва до и от града половин дузина пъти на ден гостите, които искат да се възползват от предимствата на модните бутици, уличните пазари, студиата за масаж, био кафенетата и прохладните барове в града.
Убуд се смята за свещеното сърце на Бали, но неговите магистрали бързо се запушват под въздействието на непрестанното строителство, рушащата се инфраструктура и духовните „паразити“, привлечени от всички краища на света, които често просрочват своя престой. Това не означава, че трябва да избягвате да го посещавате, но свръхтуризмът е достигнал до етап, в който трябва да знаете къде да отидете и най-добрите начини да подкрепите местната общност - именно тук идва вашият Патих.
Услугата
Едва ли има достатъчно суперлативи, за да се опише безупречно обученият и естествено любезен персонал. Всеки получава Патих - усмихнат личен асистент, който ще организира всичко - от настаняването във вилата, през резервацията на вечеря, до обиколките на околността с кабриолет VW, рафтинг екскурзиите, които завършват с напитки на кея на хотела, до храмовите церемонии и барбекютата в оризовите полета.
За семейства
Има няколко вили с две и три спални, подходящи за семейства, но във всички апартаменти и вили с една спалня има достатъчно място за удобно поставяне на няколко допълнителни легла. Детският клуб се помещава в бамбукова сграда, която прилича на вълнообразна змия (проектирана от същите хора, които са направили известното Зелено училище в Бали) и избягва технологиите в полза на дейности на чист въздух, като разходки сред природата, засаждане на билки и игри на тревата.
За допълнителна информация, цени и индивидуална програма, моля свържете се с нас на sofia@luxutour.com