
Amanwella, Sri Lanka
Улан Батор, Каракорум, Онгий, Баянзаг, Кхонгор, Гоби Гурван Сайхан, Бага Газрин
1-ви ден: София – Истанбул
Среща на Терминал 2, Летище София за полет с Турски Авиолинии до Истанбул в 09:15 ч. Пристигане на летището в Истанбул в 10:45ч. В 18:15 ч. полет за Улан Батор.
2-ри ден: Улан Батор – от юртите до небостъргачите/ Обяд и вечеря
Пристигане в 07:20 ч, на летището в Улан Батор - столицата на Монголия. Улан Батор е модерна столица на една страна, която през 13 век е била център на Монголската империя - най-голямата в световната история. Заради голямата си височина (над 1300 м), местоположението си на стотици километри от всяко крайбрежие, това е най-студената столица в света.
Преди настаняване ще видим манастира „Гандан тегчилен” (от тибетски – „големият дворец на пълната радост”) – най-големият и най-значим храм в Монголия, в който живеят около 150 монаси.
В него се намира най-високата статуя на закрито на будисткия бодхисатва Авалокитешвара (26,5 метра), която е под закрилата на държавата от 1994 г. Манастирът е основан през 1835 г. от петия Джетсун Дамба – реинкарнация на най-висшия монголски лама. Манастирът се превърнал в основен център на будистките учения в страната
По обяд настаняване в хотел Bayangol 4*: https://bayangolhotel.mn/#/?_k=7dy87i или подобен и обяд.
Следобяд ще посетим Националния исторически музей на Монголия, който разказва историята и културата на монголците още от каменната епоха до наши дни. Сред 15 000 артефакти на музея е килим и изделия от коприна от времето на хуните, както и кожени ботуши на войник от същия период. Залите са разпределени с обекти от каменната епоха, бронзовата, древномонголските империи, тюркския период, Великата монголска империя, комунистическата епоха и Демократична Монголия.
Ще посетим площад „Чингис” (някогашният „Сухбатар”) с паметника на Чингиз Хан и статуята на монголски революционер Дамдин Сухбатар, който е обявил независимостта на страната от Китай.
Вечеря и нощувка в хотел Bayangol.
3-ти ден: Улан Батор – Каракорум 380км/ закуска, обяд и вечеря
След закуска ще поемем на запад към величествения Каракорум (Kharkhorin) – мястото, където историята оживява и миналото разказва своите легенди. Наричан от местните Харакорин или Хархорин, този древен град пази забележителните руини на столицата на Монголската империя от XIII век.
Създаден от великия Чингис хан през 1220 г., Каракорум е не само столица на най-обширната империя в световната история, но и кръстопът на култури и търговия по легендарния Път на коприната. Търговци и занаятчии от всички краища на света са пристигали тук, за да оставят своя отпечатък. Макар че хан Кубилай по-късно преместил столицата в Китай и основал династията Юан, Каракорум остава символ на монголската мощ и великолепие.
По пътя ще имаме възможността да спрем за езда на двугърби камили сред пясъчните дюни. Потопени в тишината на пустинния пейзаж и полюшващи се в ритъма на камилите, ще се насладим на спокойствието и магията на номадския живот, докато посетим традиционните номадски лагери.
Обяд сред този уникален пейзаж ще бъде едно истинско преживяване за всички сетива.
След това ще се отправим към Манастира Ердене Зуу (Erdenezuu) – съкровището на монголската духовност и архитектура. Построен през 1586 г. от хан Автай Саин върху руините на древната столица Каракорум, това е първият и най-велик будистки манастир в Монголия. Със своите величествени стени, опасани със 108 ступи – свещеното число на будизма – Ердене Зуу е символ на мир, просветление и непреходност.
Историята му е драматична – разрушаван по време на войни и възстановен през XVIII век, манастирът е бил дом на 62 храма през 1872 г. Днес той продължава да удивява със своята красота, в която са вплетени руините на някогашната столица и мистиката на будисткото наследство.
Този ден ще ни отведе през времето – от шумоленето на пустинните ветрове до свещената тишина на манастира, оставяйки ни вдъхновени и омагьосани от величието на Монголия.
Вечеря и нощувка в туристически юрти супериор с баня и тоалетна.
4-ти ден: Каракорум – Онгий 250км / Закуска, обяд и вечеря
Закуска. Днес ще посетим руините на манастира Онгий – някога най-значимият духовен център в пустинята Гоби и задължителна спирка по древния път на поклонниците към "земите на боговете" – Индия и Тибет. Сред пустинния пейзаж руините разказват истории за вяра, величие и разрушение, които времето не е успяло да заличи.
Обяд ще ни даде възможност да се насладим на тишината и спокойствието на това магическо място.
Манастирът Онгий всъщност представлява два манастира – Бари Лам (построен през 1810 г.) и Хутагт Лам(построен през 1760 г.), разположени от двете страни на река Онгий. В разцвета си тук са живели над 1000 монаси, посветили живота си на молитви и будистко учение. За съжаление, през 1937 г. манастирът е разрушен, но величествените руини и до днес носят духа на едно отминало време.
Докато се разхождаме из останките на храма в Сайхан Овоо, провинция Дундгоби, ще посетим и малкия музей, който пази древни артефакти и свидетелства за богатото културно наследство на това място. Тук, сред пясъците и камъните, ще усетим мистиката и величието на будистката традиция, която продължава да живее през вековете.
Вечеря и нощувка в туристически юрти супериор с баня и тоалетна.
5-ти ден: Онгий – Баянзаг 250км / Закуска, обяд и вечеря
Закуска. Днес ще се отправим към Баянзаг, известен още като "Горящите скали" (Bayanzag) – място, което съчетава научното откритие с магията на природата. Прозвището си скалите получават от легендарния палеонтолог Рой Чапман Андрюс, който през 1922 г. за първи път в света открива тук фосили и яйца от динозаври. Този момент остава завинаги в историята на палеонтологията.
Когато слънцето залязва, скалите се превръщат в истински спектакъл на природата – те сякаш пламтят в нюанси на червено и оранжево, създавайки усещането, че сте на прага на друга вселена.
Обяд сред този завладяващ пейзаж ще бъде истинска наслада за сетивата.
По пътя ще наблюдаваме как степта постепенно отстъпва място на безкрайната пустиня Гоби, променяйки цветовете и формите пред очите ни. Ще се насладим на гледката на цели стада от камили, които бавно прекосяват този суров, но магичен пейзаж.
Следобед ще пристигнем в древното образувание Червените скали, където времето и природата са създали уникално красив пейзаж. Тук ще усетим как тишината и величието на това място ни пренасят далеч от забързания свят, оставяйки спомен, който ще остане завинаги в сърцата ни.
Ще се разходим в околността и ще нощуваме в туристически юрти супериор с баня и тоалетна.
6-ти ден: Баянзаг – Кхонгор 280км / Закуска, обяд и вечеря
Закуска. Днес ще поемем към сърцето на пустинята Гоби – мистично място, където природата създава своите най-невероятни шедьоври. Нашата дестинация са величествените пясъчни дюни Кхонгор – наричани от местните „Пеещите дюни“, защото при полъха на вятъра те издават мелодичен, почти магически звук, наподобяващ музика, която отеква в тишината на пустинята.
Разположени в северната част на изваяната от времето и природата планинска верига Сервей и Зуулун, дюните се извисяват на височина до 200 метра и се простират на цели 180 км. Внезапно сред пустинния пейзаж се разкрива оазисът Khongor River – зелена перла, която през лятото сияе със своята свежест и живот.
Обяд сред това зашеметяващо място ще ни позволи да се насладим на спокойствието и необятността на Гоби.
Следобед ще имаме възможност да се потопим в истински номадски дух, яздейки емблематичните за Монголия двугърби камили – наричани от местните „живите динозаври“. Полюшвайки се в ритъма на тези величествени животни, ще се отправим към подножието на дюните. А за търсещите предизвикателства и приключения, изкачването до върха на пеещите дюни ще ни възнагради с панорамна гледка, която спира дъха – море от златист пясък, простиращо се до хоризонта.
Този ден ще бъде истинско докосване до магията на пустинята Гоби, където времето сякаш е спряло, а природата говори със свой собствен глас.
Вечеря и нощувка в туристически юрти супериор с баня и тоалетна.
7-ми ден: Кхонгор - Гоби Гурван Сайхан 180 км / Закуска, обяд и вечеря
лед закуска ще се отправим към Националния парк Гоби Гурван Сайхан – място, където пустинята разкрива своите най-зашеметяващи и непредсказуеми лица. Името „Гурван Сайхан“ означава „Трите красавици“ – символично препратка към трите величествени планински била, които гордо се издигат над хоризонта и разкриват несравнимо разнообразие от природни чудеса.
Днешната ни спирка е Каньонът на лешояда (Yoliin Am) – скално чудо, където високи до 200 метра скалиограждат зелени поляни, контрастиращи с дебели слоеве лед, скрити в прохладната им сянка. Тази уникална природна гледка е истински оазис на красотата насред суровата пустиня Гоби. През летните месеци, когато дъждовете се спускат по скалите, тук се образуват ефирни водопади, които създават приказна атмосфера и пренасят посетителите в друг свят.
Ще се разходим сред този магичен каньон и ще посетим местния музей, където времето разказва своите истории. Тук са изложени редки находки като яйца и кости на динозаври, препарирани пустинни птици и мистериозния снежен леопард – символ на величествената дива природа.
Пейзажите на Гурван Сайхан ще ни пленят с планинските си панорами, сенчестите каньони и златистите пясъчни дюни, които сякаш се сливат с небето. Районът е известен още със своите древни скални надписи, крепостни кули и находища на динозавърски фосили, които превръщат това място в истински музей на открито. Тук, сред природата и историята, ще усетим величието и тишината на Монголия, които ще оставят незаличими спомени в сърцата ни.
Вечеря и нощувка в туристически юрти супериор с баня и тоалетна.
8-ми ден: Гурван Сайхан – Бага Газрин 420км / закуска, обяд и вечеря
След закуска ще се отправим към Бага Газрин Чулуун – едно от най-тайнствените и живописни места в Монголия.
По пътя ще се потопим в простора на степите, докато пред нас внезапно се издигнат величествените базалтови и гранитни скални образувания, които се извисяват на 1750 метра височина. Сякаш изникнали от нищото, тези природни гиганти пленяват с величествената си красота и излъчване на древност.
Обяд ще бъде сред този зашеметяващ пейзаж, където тишината на природата ни обгръща и ни позволява да се насладим на момента.
В сърцето на този скален масив се крият руините на древен будистки храм от XVII век, които разказват истории за вяра и духовност, загубени във времето. Тук природата и историята се преплитат, създавайки усещането, че сме се озовали на място, което времето е забравило.
Освен скалните чудеса, районът е дом на над 20 вида лечебни растения, които са почитани от местните като дарове на природата. С малко късмет ще срещнем и дивите обитатели на този район – диви овце, козирози и игриви мармоти, които добавят живот и чар на този пейзаж.
Бага Газрин Чулуун не е просто природна забележителност – това е място, където земята разказва своите истории и ни напомня за нейната неподправена, вечна красота.
Вечеря и нощувка в туристически юрти супериор с баня и тоалетна.
9-ти ден: Бага Газрин – Улан Батор 280 км / закуска
Вечерта фолклорна програма и нощувка в хотел Bayangol 4*.
10-ти ден: Улан Батор – София
Ранна закуска. Трансфер до летището в Улан Батор за полет до Истанбул в 08:50 ч. Пристигане на летището в Истанбул в 13:00 ч. и отправяне към следващия ни полет за София в 19:00 ч. Пристигане на летище София в 20:25 ч.
На човек в двойна стая |
Единична стая |
3525 Евро / 6894 Лева |
3655 Евро / 7149 Лева |
Полетно разписание:
Полети за пътуването
🛫 22 август
🛬 31 август
Условия и Забележки:
Начин на плащане:
При резервация се внася депозит в размер на 2000 лв; доплащане 40 дни преди пътуването.
Пътуващите имат право да прекратят едностранно договора по всяко време преди започването на изпълнението на туристическия пакет, след заплащане на следните суми:
Срокове за анулации и неустойки:
В случай, че ПОТРЕБИТЕЛЯТ прекрати доброволно своето пътуване, през времетраенето му, всички допълнителни разходи, включително и транспортните, са за негова сметка.
ПОТРЕБИТЕЛЯТ има право да прехвърли правото си на пътуване на трето лице в срок съобразно спецификата на дестинацията, издаване на самолетни билети по международни полети не по-късно от един месец преди датата на заминаване, като се задължава да заплати на ТУРОПЕРАТОРА само дължимите суми, свързани с евентуалното преиздаване на билетите.
Информация относно здравните изисквания: няма ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ медицински и санитарни изисквания при пътуване до Монголия.
Пътуване на лица с ограничена подвижност: Пътуването като цяло не е подходящо за лица с ограничена подвижност.
Забележка: При лоши метеорологични условия или други форсмажорни обстоятелства програмата на екскурзията в Монголия може да претърпи промяна в реда на провеждане!
Туроператорът има сключена застраховка “Отговорност на Туроператора” по смисъла на чл.97 от Закона за туризма, с полица №: 13052410000201/25.03.24 на ЗК „Лев Инс”АД
Полезна информация за вашето пътуване до Монголия
Хранене
В Улан Батор има голямо разнообразие от ресторанти, предлагащи монголска, китайска, руска, европейска, японска, корейска, индийска и латиноамериканска кухня. В магазините също се предлагат различни хранителни продукти. Големите хотели разполагат с барове и пъбове.
Валута и банкови услуги
Националната валута на Монголия е тугрик (T или MNT). Всички основни валути могат да се обменят в банки и лицензирани обменни бюра в Улан Батор. Официалният курс към 1 май е 1 USD = 3378 MNT и 1 EUR = 3616 MNT. Основните кредитни карти се приемат в големи магазини, ресторанти и хотели.
Здравни изисквания и медицински услуги
Препоръчва се всички посетители да имат подходяща медицинска застраховка при пътуване до Монголия. Медицински услуги са налични, но пациентите поемат отговорност за направените разходи за лечение.
Часова зона и електричество
Местното време в Улан Батор е GMT+8 часа. Монголия спазва лятното часово време през летните месеци. Стандартното напрежение е 220 волта / 50 Hz, а електрическите контакти са с два кръгли щифта, подобни на тези в Русия и Европа.
Пазаруване
Има възможности за пазаруване както в Улан Батор, така и в провинцията. В безмитните магазини се приемат чуждестранни валути, а в тях могат да се купят монголски сувенири и продукти. В местните магазини трябва да се използва монголската валута.
Какво да носите?
Препоръчваме да вземете следните вещи за вашето пътуване в Монголия:
Кога е най-доброто време за пътуване?
Монголия е една от най-високите и най-отдалечените от океани страни в света, с изключително континентален климат. Средната температура в Улан Батор през зимата е -25°C, а през лятото +16°C. Лятото (от средата на май до средата на октомври) е най-подходящият сезон за пътуване. Юни и юли са много горещи, докато август е по-хладен, но с повече дъждове. През септември и октомври условията са най-добри за посещение на Гоби.
Точки на вход и изход
Международните полети пристигат и заминават от летище Чингис Хаан в Улан Батор, което се намира на около 55 км от центъра на града. Паспортите трябва да бъдат валидни поне 6 месеца след планираната дата на напускане на Монголия. При пристигане трябва да се попълни декларация за внесените пари и ценни вещи. Препоръчваме да запазите касовите бележки за скъпи покупки и сувенири. За износ на антики и фосили са необходими специални сертификати.
Комуникации
Извън Улан Батор стационарните телефони са непрактични, но мобилната мрежа покрива повечето големи градове. Страната използва GSM и CDMA технологии. Кодът на Монголия е +976. Интернет кафета са широко разпространени в Улан Батор, а големите хотели предлагат интернет достъп.
Безопасност и сигурност
Монголия е сравнително безопасна страна, а жените, пътуващи сами, обикновено се третират с уважение и приятелско отношение. Препоръчва се да се вземат нормални предпазни мерки за личните вещи, особено в Улан Батор. Джебчийство е възможно на претъпкани места като пазари, автобуси или туристически забележителности.
Храна
Монголската кухня включва голямо количество млечни продукти и месо. Номадите използват продуктите на своите животни – мляко, месо, кремове, сирене и масла. Месото се приготвя в супи, кнедли или се суши за зимата. Монголците използват много мазнини в диетата си, за да издържат на студените зими и физическия труд.