Основна информация за Бора Бора
Климат
Бора Бора е с тропически климат, той е на приблизително същото разстояние от Екватора, както са и Хавайте. Има два сезона - лято (от ноември до март) и зима (от април до ноември) като температурните разлики са минимални: лятото е по-влажно, понеже по това време има много валежи, но средната лятна температура (29 градуса) е малко по-висока от тази през зимата (27 градуса).
География
Бора Бора е вулканичен остров, с дължина около 10 км и ширина 4 км. Заобиколен е от коралови рифове, с огромна лагуна и просторно пристанище на западният бряг. Най-високите точки на острова са връх Отеману (726,65 метра) и връх Пахиа (658 метра), които рязко се спускат към лагуната.
История
Островът е бил населен първо от полинезийците през 850 година. В полинезийският писмен език няма буквата „Б“. Поради тази причина островът първоначално се е казвал „Пора Пора“, което означава „Първороден“. Открит е през 1722 г. от холандския адмирал Якоб Рогевен, посетен от Капитан Кук през 1769 и 1777 г. и присвоен от французите през 1843 година.
По време на Втората Световна война, Бора Бора е бил оновна база за запаси на американския военноморски флот.
Население
Коренното население на Френска Полинезия са маохи, източни полинезийци, за разлика от западните полинезийци, които населяват предимно островите Тонга и Самоа.
Според „CIA World Factbook“, през 2009 година повече от 78% от населението на Френска Полинезия (включително и Бора Бора) са полинезийци. 12% са с китайски произход и останалите 10% са французи. Официалните езици са френски и таитски, но поради големият брой туристи на острова, английският също е широко разпространен.
Икономика
Туризмът далеч не е основен отрасъл в Бора Бора. Островът разполага с 12 четири и петзвездни хотели, включително „Club Med“ – световноизвестен All-inclusive курорт за семейства, с повече от 80 курорта, разположени на петте континента. Други отрасли включват дълбоководен риболов и производство на копра (ядката на кокосовия орех), ванилия и седеф.
Валутата, използвана във Френска Полинезия е френският тихоокеански франк, съкратено от CFP. Тя е обвързана директно с еврото, по курс от 119,3317 CFP.
Транспорт
Бора Бора няма международно летище. Пътуващите трябва да преминат през главното летище на Френска полинезия в Папеете, о-в Таити. Летището осигурява редовни полети между Бора Бора и Папеете, както и до други строви от Френска Полинезия. Предлагат се и чартърни самолети.
Бора Бора разполага с пристанище, което редовно посреща и круизни кораби. Освен това има няколко ферибота, които редовно свързват Бора Бора с останалите острови в района, както и докове за частни яхти.
Бора Бора далеч не е най-красивият остров във Френска Полинезия според последните ни проучвания. Вижте на кои 15 острова Бора Бора предостъпи челната си позиция.
Бора Бора е наричан рай и то с причина. Посетителите се връщат у дома с невероятни снимки на извисяващите се над острова връх Пахия и връх Отеману, бунгала над водата и пурпурни залези над блестящият океан. Но това далеч не е всичко от Френска Полинезия. Страната се състои от 118 острови и атоли, които заемат територия от океана с размерите на Европа. Културата се простира далеч отвъд огърлиците от раковини, сувенири от тики и маслото Mоной. Oт главното летище на Таити има изградени връзки към съседните острови, до които можете да се достигне чрез самолет или лодка. Най-добрите океански, културни и романтични приключения, които може да преживеете във Френска Полинезия, започват от тук!
Тахаа
Част от Дружествените острови, остров Тахаа заема челно място по износ в Полинезия, включващо черни перли и ванилия, отглеждана в богати плантации. Шеф-готвачите от най-добрите ресторанти от цял свят си поръчват ароматните ванилови зърна от Тахаа. Тук най-добре е да отседнете в 5-звезден курорт. „Le Taha'a Island Resort & Spa” разполага с ресторанти и салони, изградени в дърветата, както и 48 надводни бунгала над прозрачната лагуна.
Рангироа
Част от Дружествените острови, Рангироа е наричан “безкрайната лагуна“. Това е един от най-големите атоли в света. Гмуркачите около Рангироа могат да забележат тигрови акули и акули-чукове, както и делфини, зелени костенурки и орлови скатове. Рангироа е центърът на винарската индустрия на Френска Полинезия. Лозите растат по лагуната до кокосовите горички, а гроздето се пренася до местната винарна с лодка.
Фату Хива
Думата за татуировка идва от Полинезия, а най-добрите татуисти в региона са от Фату Хива. Капитан Джеймс Кук донася това изкуство на запад, след като той и други изследователи са били повлияни от татуировките, които те виждат на Маркизките острови - група от вулканични острови във Френска Полинезия и един от петте административни участъка в архипелага. Все още може да видите местни племена с татуировки от Фату Хива. Фату Хива предлага и величествени диви джунгли, характерна за Маркизите. Преминаването през тях не е за неопитни туристи, но изживяването си струва. Пансионът „Chez Lionel“ сервира вкусна местна храна - от банани до козе месо и пое (плодов пудинг).
Муреа
През последните години остров Муреа измества Бора Бора като най-добро място за меден месец в региона. Има ниски планини, издигащи се над широки ливади от трева и папрати, поля за отглеждане на кафе, ананас и захарна тръстика, и селища, обгърнати от градини със светъл хибискус. Намира се на 30 минутно пътуване с катамаран от Таити. „Intercontinental Moorea“ има собствен център за делфини, с които можете да поплувате, както и уникални удобства като рум сървис на кану и СПА процедури с цветя.
Руруту
По-известен като островът на китовете, Руруту е обграден от високи скали от древни корали. Този кръг привлича гърбати китове всяка година от юли до август. Руруту си струва да бъде посетен целогодишно, заради уникалната възможност за шнорхелинг сред корали, белите пясъчни плажове и невероятното колоездене из острова.
Хива Оа
Певецът Жак Брел и художникът Пол Гоген прекараха последните си дни на остров Хива Оа, известен със своите непокътнати пейзажи, както и археологически чудеса като гигантски каменни тики, които са разпръснати из острова, като „разказват“ на посетителите за гордата местна култура. Като част от Маркизките острови, Хоива Оа привнася автентичен полинезийски дух, и честно можем да кажем, че тук меденият месец би бил прекрасен и необременен от модерния туризъм.
Нуку Хива
Нуку Хива е най-подходящ за приключенците, които предпочитат да се откажат от шезлонга и да прекарат ваканцията си в походи през джуглите или конна езда по пустите пътища на острова. Нуку Хива е пълен с чудеса – от вулканични скали до високи водопади, с вода, която се изпарява преди да докосне земята. Островът е ключово място за археологически обекти. В долината на Тайпиваи се намират няколко храма и големи тики, а Хатихеу предлага пешеходни обиколки на петроглифи и руини.
Хуахине
Хуахине е добър за опознаване с кану или лодка със стъклено дъно. Свежите вълни на острова привличат сърфисти целогодишно. Хуахине се слави по света и с най-дългата и най-голяма океанска надпревара с кану. Тучната растителност на острова включва гигантски банани и пъпеши, а оживените велосипедни обиколки ще ви преведат направо през ароматните ванилови плантации.
Манихи
Друг огромен коралов атол е Манихи. Островът предлага истинска почивка на крайбрежието, в която малцина туристи се впускат. Ако нямате нищо против прекъсванията на тока и липсата на храна, то това място със сигурност ще ви хареса. Летището е просто сламена хижа с писта. Солените води на Манихи осигуряват перфектната среда за отглеждане на перли. Първата ферма за перли на Френска Полинезия е създадена тук през 1968 година. Но перлите се изкупуват най-добре в Таити.
Маупити
В най-западната част на Дружествените острови, Маупити е малък вулканичен остров, заобиколен от коралов атол. С високите си върхове, Маупити е като мини Бора Бора, без всички екстри. Петте му островчета изглеждат създадени за разходки с лодка и пикници край плажа. Връх Теуруфааиту е най-високата точка на острова, с невероятна гледка към Раиатеа, Бора Бора и Тахаа. Като най-старият от Дружествените острови, Маупити е покрит с археологически останки, датиращи от 850 г. сл. Хр. Невероятни петроглифи с костенурки разказват историята на раждането на острова. Тук ще можете да се възползвате само от нощувки и закуски, тъй като местните жители се пазят от големите курорти.
Тетиароа
След като разузнава локацията за филма си „Бунтът на Баунти“ през 1960 г., Марлон Брандо се влюбва във френско-полинезийския начин на живот - рай. Той купува острова, който преди е бил място за почивка на таитянски кралски особи. След години на планиране, „Брандо Резорт“ най-накрая отваря врати през юли 2014 г., и се захранва от възобновяеми източници, като кокосово гориво, слънчева енергия и се охлажда с океанска вода. Фокусирайки се върху частния лукс, всяка от 35-те вили на острова предлага собствен басейн, тераса и горичка от кокосово дърво - всичките до частен плаж. Гостите могат да обикалят лагуните с круиз, да резервират традиционен ритуал за красота в „Queen's SPA“ или да научат кралската история на Тетиароа в салона на културата.
Мангарева
В центъра на островите Гамбие, на повече от хиляда мили югоизточно от Таити, се намира Мангарева. Средище на католическите мисионери през 19-ти век, село Рикитеа е дом на нео-готическата катедрала „св. Михаил“, изградена през 1848 година от варовик и инкрустирани със седеф. Центърът на селото е изпълнен със зловещи каменни руини от епохата, включващи наблюдателни кули, триумфална арка и бивш затвор. Походът до връх Дъф през висока трева и борова гора предлага най-добрите панорамни гледки на острова. Не много туристи стигат до Мангарева – полетите се изпълняват веднъж седмично, което гарантира спокойствие.
Факарава
С изключително забавното си име, Факарава е известен с разнообразната си екосистема, отбелязана от ЮНЕСКО като биосферен резерват за опазване на редки видове. С около 400 души, живеещи на острова, атолите му са почти недокоснати, което го прави чудесен за гмуркане. Надводните бунгала са забранени, заради нежните корали в района. Докато другите перлени ферми в Таити често са капан за туристите, то Факарава предлага истинско проучване на търговията с перли.
Раиатеа
Древните легенди все още са ежедневие от Раиатеа - религиозна и културна столица на Таити от хиляди години. Този свещен остров е дом на Тапутапуатеа, най-добре запазеният исторически обект на Френска Полинезия, пълен с религиозни артефакти и светилища. Тук можете да научите как се е оформила цивилизацията на южния тихоокеански регион. Днес огромното пристанище на Раиатеа служи като отправна точка за частни обиколки с лодка на околните острови или дълбоководни риболовни турове.
Тикехау
Островът с овална форма, покрит с розов пясък и заобиколен от води, е мястото с най-добрите плажове във Френска Полинезия. Изследователската група на Жак Кусто го обяви за най-обилния на риба атол в Полинезия, което прави шноргелинга невероятен. Има типични надводни бунгала и нещо различно – невероятният курорт „Tikehau Ninamu“ - разположен в бамбукова гора и дом на райски птици. Има само шест бунгала, като всяка къща е изработена от местни материали като черупки, палмови листа и корали. В жилищата за меден месец, построени сред дърветата ще се почувствате като в малък личен рай. И все пак, това е единственото място на острова с Wi-Fi.