+359 2 465 0565;   +359 890 343 459

sofia@luxutour.com

Вход в b2b

Изгревите и залезите на Ботсвана осветяват пейзажа, превръщайки го в завладяващ спектакъл. Светлината танцува по необятните равнини, хвърляйки драматични сенки и осветявайки облаците в огнени цветове. Ботсванските изгреви и залези са шедьовър, нарисуван от природата.

Ботсвана, вътрешноконтинентална държава в сърцето на Африка, надминава очакванията. Въпреки че е с размерите на Франция, тя остава една от най-рядко населените страни в света, с едва 2,3 милиона души, които наричат тези 600 370 квадратни километра дом. Тук дивата природа значително превъзхожда броя на хората!

В Ботсвана ще бъдете омагьосани от делтата на Окаванго, оазис с кристално чисти водни пътища, които преминават през зелени пасища, кипящи от живот. На север ще станете свидетели на драматична промяна - изсъхналите простори на солниците Макгадикгади, които блестят под безмилостното слънце, останки от древно море. На запад се простира пустинята Калахари, морето от пясък, което шепне истории от времето. Впечатляващо е, че 45% от Ботсвана е защитена земя, като 25% са обявени за национални паркове и резервати.

Ботсвана е земя на контрасти, където водата извайва животворни реки през сухи равнини, а древни солници шептят тайни от миналото..

Маун: От тук започна всичко

Маун, спокойно градче, разположено на ръба на Окаванго, служи като отправна точка за повечето приключения в Ботсвана. Представете си малък граничен граничен град с модерно летище. Малки самолети излитат ежедневно от оживеното летище на Маун, отнасяйки пътешественици от цял свят до луксозни лагери, сгушени дълбоко в делтата.

Но Маун предлага повече от просто отправна точка. Може да се разходите из оживените местни пазари, където цветни текстили и ръчно изработени сувенири ви примамват от местните търговци и добавят парченца от културната мозайка на Ботсвана. Или пък да изпиете чаша кафе в крайпътно заведение, наблюдавайки живота и разменяйки истории с други пътешественици.

Национален Парк Чобе: Където бродят гигантите

Националният парк Чобе е един чудат свят, изпълнен с иконичната дива природа на Африка. С най-голямата популация на слонове в света, Чобе предлага спиращи дъха срещи с тези нежни гиганти. Но Чобе не е само за слонове. Очаквайте да видите прайдове лъвове, които мързелуват на слънце, грациозни жирафи, които достигат листата, и изумително разнообразие от птици, които флиртуват из дърветата. Може да вземете и сафари лодка по река Чобе, за да добиете и друга гледна точка върху обитателите на парка.

Там където мощните реки се преплитат като вени - Замбези, Линянти, Чобе и Куандо се вият през неговата обширна територия, създавайки рай за любителите на сафари приключенията. Тук, сред изобилието от вода, слоновете властват. Може да станете свидетели на грандиозния спектакъл на миграцията на слоновете, ежегодно от юли до ноември.

Районът Савути е сурова противоположност в рамките на националния парк Чобе и се отличава с напълно различен пейзаж. Тук сезонният поток на канала Савути диктува ритъма на живота, предлагайки примамливи ловни територии за хищниците. Лесно достъпен от водопада Виктория в Зимбабве, Чобе примамва пътешествениците със своите загадъчни пейзажи и див свят.

Делтата на Окаванго

Няма нищо по-вълнуващо от тръпката на ново приключение, особено когато се отправяш към едно от най-загадъчните и диви места на планетата - Делтата на Окаванго в Ботсвана. След кратък полет от Маун с малък самолет Чесна, кацнахме на малко летище насред саваната, където ни посрещнаха водачите на Kadizora Camp. Няма друго място като Делтата на Окаванго на Земята. Този оазис е подхранван от буйна речна делта на самия ръб на пустинята Калахари, създавайки блестящ оазис, сгушен в пустинята, рай за много видове диви животни.

Забележително е, че делтата се влива в сушата, а не в морето! Делтата е водно място за някои от най-редките бозайници в света - и черни, и бели носорози, гепарди и африкански диви кучета. Пътуването до лагера премина през фантастични пейзажи - от сухи савани до буйни, зелени острови.

Делтата се простира на над 11 000 квадратни километра, съставена от кристално чисти водни пътища, всеки от които се вие през зелени пасища, кипящи с невероятно разнообразие от диви животни, вариращи от постоянно мокри региони до периодично наводнявани равнини и е обявена за световно наследство на ЮНЕСКО.

Тази екосистема е дом на над 200 000 големи бозайници и е известна с големите си стада слонове, буйволи и различни антилопи.

В Kadizora Camp ни посрещнаха много естествено и „свойски“, сякаш сме били някога тук и сега се завръщаме. Топлото посрещане от персонала и спокойствието, което се носеше във въздуха моментално ни плениха. Още от първите мигове това място ни накара да се почувстваме, че сме на ръба на света, далеч от цивилизацията. Kadizora Camp предлага големи луксозни шатри с всички необходими удобства, заобиколени от дивата природа. 

Престоят в палатка в дивата природа е уникално и незабравимо преживяване. Тази част на Ботсвана е дом на богата фауна, включително големи хищници и тревопасни животни. Поради тази причина, сигурността е от изключителна важност и трябва да се спазват строги правила за безопасност.

Делтата е дом на множество диви животни, включително лъвове, леопарди, слонове, хипопотами и крокодили. Тези животни често обикалят около лагерите, особено през нощта, когато са най-активни. Въпреки че е вълнуващо да бъдеш толкова близо до дивата природа, това също носи и определени рискове. Има и правила, които никога не трябва да забравяме:

  • Основното правило е да не излизаме от палатката през нощта. Дивите животни могат да бъдат опасни и не е безопасно да се движим в лагера, когато видимостта е ограничена и животните са активни.

  • В палатката има сигнална свирка, която служи за извикване на помощ в случай на спешност. Казаха ни, ако чуем звуци или забележим нещо подозрително, да останем вътре и използваме свирката, за да извикаме охраната.

  • Винаги да уведомяваме персонала на лагера за вашите намерения и да следваме техните инструкции. Те са добре обучени и знаят как да реагират в случай на опасност.

 

Водачът ни Спарк ни разказа и интересна случка с китайски туристи..

Едно от основните правила е да не се правят резки движения и да не се говори високо, когато се приближаваме към животните. Дивите животни в региона са свикнали с присъствието на джиповете, но все пак могат да реагират неочаквано, ако се почувстват застрашени.

За съжаление, не всички от групата разбирали английски добре и инструкциите на Спарк най-вероятно не са били напълно ясни на китайските туристи. Когато спрели да наблюдават прайд лъвове, всички били във възторг от величествените животни, които се наслаждавали на току що уловена зебра.

В един момент, един от китайските туристи, явно развълнуван, започнал да говори високо и да сочи към лъвовете. Преди да може да се реагира, водачът на прайда - огромен мъжки лъв - вдигнал глава и започнал да се приближава към джипаСпарк заповядал на всички да останат напълно спокойни и неподвижни.

Всички затаили дъх, когато лъвът достигнал джипа и с един бърз скок се качил върху предния капак. Стоейки там и наблюдавал към хората с пронизителен поглед. Никой не мърдал или издавал звук. След няколко напрегнати минути лъвът бавно слязъл от джипа и се върнал при прайда си. Всички поели дълбоко въздух, осъзнавайки близостта с потенциална опасност...

Престоят ни в Окаванго остана изпълнен с приключения и открития, но никога няма да забравя онзи момент, когато и моето сърце замлъкна, когато хиена се доближи до джипа ни и си поигра с връзката на обувката ми... 

На следващата сутрин започнахме с водно сафари. В традиционна лодка мокоро, се плъзгахме по тихите канали, заобиколени от звуците на дивата природа. Водачът ни беше много опитен и ни разказваше невероятни истории за животните и растенията, които срещахме по пътя. Видяхме стада хипопотами, които се охлаждаха във водата, и крокодили, които спокойно се припичаха на слънце.

Това беше истинско потапяне в магията на Окаванго. Всяка минута беше изпълнена с открития и нови преживявания. Спарк ни разказваше как всяко животно играе важна роля в екосистемата, създавайки сложен баланс, който прави това място толкова уникално. Разбрахме колко важно е опазването на тези местообитания и как местните общности участват в тези усилия.

Следобедът се отправихме на „истинско“ сафари с открит джип. Ландшафтите на Окаванго са невероятни - от заливни поля до гъсти гори и открити савани. Видяхме слонове, които спокойно се разхождаха из саваната, жирафи, които грациозно пощяха листата на дърветата, и дори леопард, който дебнеше своята плячка. Това бяха моменти на чист адреналин и възхищение пред природната красота.

Научихме за поведението на различните видове животни и как те взаимодействат помежду си. Например, как антилопите използват острите си сетива за да избягат от хищниците, и как слоновете формират сложни социални структури.

Третият ден предложи нещо различно - посещение на местно село. Бяхме посрещнати с традиционни танци и песни, а местните хора ни разказаха за своя начин на живот и традиции. Имаше нещо магическо в тези срещи, нещо, което ни свърза по-дълбоко с това място.

Следобедът прекарахме в почивка в лагера. Kadizora Camp разполага с всичко необходимо за пълноценна почивка  хубав басейн с гледка към саваната, до масажна стая. Вечерта завърши с изискана вечеря под звездите, където обменяхме истории от деня и се наслаждавахме на вкусната храна.

Последният ден започна с пешеходно сафари, което ни предостави различна перспектива върху дивата природа. Водачът ни показа как да разпознаваме следите на животните и ни запозна с различни растения и техните лечебни свойства. Научихме как местните племена използват тези растения в своята традиционна медицина.

Когато дойде време да напуснем лагера, изпитвахме жестока привързаност към това място и благодарност за всичко, което бяхме преживели. Престоят ни в Окаванго беше не само приключение, но и трансформиращо изживяване. Сърцата ни останаха в Ботсвана и съм сигурен, че ще се върнем отново.

Този вдъхновяващ оазис разкрива драматична трансформация всяка година, когато наводнителните води вдъхват живот на обширната пустиня Калахари. Водите от Ангола се вливат в делтата, образувайки лагуни и водни пътища, които кипят с риби, птици и животни като хипопотами и крокодили.

Един от най-вълнуващите начини да изследвате делтата е с мокоро, традиционно кану. Плъзгате се тихо покрай хипопотами, потопени във водата, и елегантни птици, кацнали на папирусови тръстики, и се убеждавате защо тази област е толкова високо ценена от фотографи на диви животни.

Солниците Макгадикгади и Нхай Пан

Там, където пустинята Калахари се простира към хоризонта, солниците Макгадикгади и Нхай Пан шепнат истории за изгубена ера. Тези обширни солници са останки от праисторическо вътрешно море или суперезеро, езерото Макгадикгади, което се смята, че е покривало невероятни 80 000 до 275 000 квадратни километра. Някога захранвано от реките Окаванго, Замбези и Куандо, тектоничните промени и променящият се климат трансформирали това вътрешно море в драматичния пейзаж, който виждаме днес.

Солниците Макгадикгади са мечтата на фотографите, особено през влажния сезон. Ефимерните води, които се появяват и изчезват според капризите на времето, създават магически огледален ефект. Тази блестяща повърхност отразява необятността на небето, създавайки уникални изображения, които улавят същността на този изключителен пейзаж.

Но трансформацията не е само визуална. Този краткотраен изблик на вода носи прилив на живот в солниците. Те се превръщат в убежище за птиците, изпълнено с патици, гъски, пеликани и дори фламинго. Забележително е, че солниците Макгадикгади са едно от само две места в цяла южна Африка, където тези дългокраки птици се размножават.

Национален парк Нхай Пан

За разлика от блестящите бели солници на Макгадикгади, националният парк Нхай Пан предлага рязък контраст. Тук, огромна тревиста равнина, осеяна с акациеви дървета и древни баобаби, се простира през древното дъно на езерото. Иконичните баобаби на Бейнс, увековечени от изследовател през 1862 г., стоят на стража в южната част на парка.

Обявен за национален парк през 1970 г., Нхай Пан е убежище за диви животни, приспособени към екстремните условия. Влажният сезон го трансформира, но сухите месеци разкриват истинските герои - невероятно устойчиви същества. Тук може да видите неуловимите сурикати, които излизат от дупките си на разсъмване и здрач. Тези изобретателни животни намират подслон и храна под земята, но не са сами. Солниците са дом на разнообразни животни - спрингбок с невероятна издръжливост, фенеци с гигантски уши за чуване на плячка, кафяви хиени с мощни челюсти и дори пясъчни гълъби със специални пера за носене на вода - всички перфектно адаптирани да издържат на сухите месеци.

Кога да пътувате до Ботсвана:

май – октомври: 

Най-доброто време за наблюдение на диви животни по време на сухия зимен сезон. Температури между 14 и 27°C и зелените пейзажи наоколо правят този период най-популярното време за посещение на Ботсвана. Въпреки това, очаквайте повече хора и потенциално по-високи цени.

септември - април: 

Добро съотношение цена-качество и по-малко хора по време на сафари приключенията. Въпреки че температурите може да са малко по-топли през деня и по-хладни през нощта, наблюдението на диви животни остава отлично. През април очаквайте температури от 15 до 31°C, а през септември и октомври температури от 20 до 40°C. 

Готови ли сте да се впуснете в незабравимо сафари приключение до една от най-вълнуващите африкански дестинации?  Започнете да планирате пътуването си до Ботсвана и открийте магията, която ви очаква там!

Ние ви очакваме на sofia@luxutour.com!